PHP+MySQL’de Türkçe Karakter Problemini Önlemek

image_pdfimage_print

PHP+MySQL’de Türkçe Karakter Problemini Önlemek

Html ve php dosyalarınızı yazarken özgür yazılım ürünü olan Notepad++ programını kullanmanızı öneriyorum. Sitenizi oluşturmaya, html ve php kodlarınızı yazmaya başlamadan önce notepad++’ı açıp Format menüsünden UTF-8 without BOM‘u seçin ve dosyalarınızı utf8 formatını kullanarak yazın. Notepad++’ın Settings>Preferences>New Document bölümünden de her açılışta dosya formatını otomatik olarak utf-8 without bom seçmesini sağlayabiliriz.
Daha sonra html kodlarınızı yazmaya başlayabilirsiniz. HTML ile de sayfanızın karakter setini UTF-8 olarak ayarlamanız gerekiyor.etiketlerinin arasına yerleştireceğiniz aşağıdaki kod ile bu işi yapacağız.


Şimdi MySQL veritbanımızı oluşturalım.. Veritabanımızı oluştururken Karşılaştırma bölümünden utf8_turkish_ci yi seçmenizi öneriyorum. Böylelikle MySQL’de oluşturacağınız tüm tablo ve alanlar utf8 kodlamasına göre oluşturulacak. Artık MySQL’den veri girişi yaptığınızda Türkçe karakter problemi olmadan verilerinizi görebiliyor olmalısınız.

PHP kodlarıyla MySQL’e bağlanırken yapmamız gerekn bir şey daha var. SET NAMES utf8 kodunu çalıştırmak.. Bunu da şu şekilde yapıyoruz;

 

 

This entry was posted in Mysql, Php. Bookmark the permalink.